Op safari in Sri Lanka

Op safari gaan in Sri Lanka behoort 100 procent tot een van de hoogtepunten van je reis. Het is de ultieme manier om de dieren van het eiland te ontdekken. Sri Lanka heeft veel verschillende nationale parken met ieder zijn eigen kenmerkende dieren die je kan spotten. Waar je in het ene park op zoek gaat naar het luipaard, word je in het andere park omringd door honderden olifanten. Hier lees je waar je moet zijn om je safari te laten slagen. 

De beste plekken voor een safari in Sri Lanka

Sri Lanka kent vele nationale parken, elk met een eigen karakter en specialiteit. Omdat het eiland relatief klein is, kun je gemakkelijk meerdere parken combineren. Het fijne is dat je voor een onvergetelijke ervaring meestal niet hoeft te rekenen op dure, georganiseerde pakketreizen. De meeste safari’s regel je eenvoudig ter plaatse via je accommodatie, of je boekt vooraf een privé-jeep voor meer flexibiliteit.

Yala National Park

Yala is zonder twijfel het bekendste park van het land. Het staat wereldwijd bekend om de hoge dichtheid aan luipaarden. Hoewel een ontmoeting nooit gegarandeerd is, zijn je kansen hier nergens anders zo groot.

De beste reistijd is van december tot en met april. Dit zijn de drogere maanden, waardoor dieren sneller naar waterbronnen trekken en beter zichtbaar zijn.

Udawalawe National Park

Zoek je een rustiger alternatief voor de drukte van Yala? Dan is Udawalawe is jouw plek. Het park staat bekend om de enorme populaties wilde olifanten. Je ziet ze hier bijna gegarandeerd in hun natuurlijke habitat, vaak met hun kleintjes.

Udawalawe kun je het hele jaar door bezoeken. De drogere maanden (februari en maart) zijn echter ideaal voor het spotten van wildlife in het algemeen.

Minneriya & Kaudulla

Heb je ooit honderden olifanten tegelijk willen zien? In Minneriya National Park vindt tijdens het droge seizoen het indrukwekkende fenomeen The Gathering plaats, waarbij olifanten uit de wijde omtrek samenkomen rondom het grote meer om te drinken en te baden.

De beste periode is van juli tot en met september. Buiten deze maanden trekken de dieren vaak door naar het nabijgelegen Kaudulla National Park.

Wilpattu National Park

Wilpattu is het grootste en oudste park van het land en voelt nog echt ongerept. Het staat bekend als het ‘land van meren’. Het is een fantastische plek als je houdt van een intieme safari-ervaring zonder de ‘files’ aan jeeps die je in de drukkere parken zoals Yala soms ziet.

Het park is het hele jaar open, maar vermijd de piek van het regenseizoen in oktober en november voor de beste ervaring.

Kingdom ecolodge

Wil je de safari-ervaring echt naar een hoger niveau tillen? Dan is een verblijf bij Kingdom Ecolodge een absolute aanrader. Toegegeven, het is een investering die wat duurder uitvalt dan de gemiddelde accommodatie in Sri Lanka, maar ik kan je uit eigen ervaring vertellen: het is het elke euro meer dan waard.

Bij aankomst word je opgehaald op de hoofdweg en naar de lodge gebracht. Je verblijft in een sfeervolle boomhut of een comfortabele bungalow, midden in de natuur.

Het hoogtepunt is de unieke aanpak: je gaat bij zonsondergang op safari en komt hierbij ongekend dicht bij de wilde olifanten, een magisch moment waar je stil van wordt. De volgende ochtend word je wakker voor zonsopgang. Terwijl de wereld langzaam ontwaakt, stap je in een kano en vaar je het meer op. Vanaf het water zie je de olifanten in alle rust baden en zich wassen in het eerste ochtendlicht. Een ervaring die zo sereen is, dat het je reis naar Sri Lanka echt tot een hoogtepunt brengt.

Kosten

Het is belangrijk om te weten dat er een verschil zit in de manier waarop je jouw safari aanpakt. Je kunt kiezen voor de standaard ervaring of voor een meer exclusieve, volledig verzorgde beleving.

  • Voor een reguliere safari (halve dag) in een van de nationale parken betaal je gemiddeld tussen de € 30 en € 60 per persoon. Dit is vaak inclusief de jeep, een chauffeur of gids en de entreeprijzen voor het park.
  • Kies je voor een volledige dag, dan liggen de prijzen meestal tussen de € 70 en € 100 per persoon, waarbij vaak een lunch is inbegrepen. Houd er rekening mee dat je bij deze opties de kosten voor de jeep vaak deelt met andere reizigers, tenzij je specifiek voor een privé-jeep kiest.
  • Wanneer je kiest voor een Kingdom Ecolodge, ben je duurder uit met prijzen tussen de € 170 voor 1 nacht en € 300 tot 420 euro voor 2 nachten (voor twee personen). Dit lijkt een flinke investering, maar het is belangrijk om te beseffen dat dit een ‘all-in’ prijs is. Alles is hierbij inbegrepen: je overnachting in een unieke boomhut of bungalow, alle maaltijden, je avondsafari, de kookcursus, de kano-ervaring bij zonsopgang én de nodige transfers.

Tot slot

Terwijl je door de nationale parken van Sri Lanka rijdt, is het goed om even stil te staan bij je rol als gast in de natuur. Op safari gaan is een prachtig voorrecht, maar het brengt ook verantwoordelijkheid met zich mee. Respect voor de dieren en hun leefomgeving staat altijd voorop.
Dit betekent in de praktijk: geef de dieren de ruimte. Dring jezelf niet op, laat je gids afstand houden en zorg ervoor dat de rust in het park gewaarborgd blijft. Vermijd harde geluiden, blijf altijd in de jeep en houd je handen (en afval!) binnenboord. Een goede safari-ervaring draait immers om observeren zonder te verstoren.

Wil je meer tips over safari in Sri Lanka, kijk dan in de Reisgids Sri Lanka.

Lees meer uit Sri Lanka

Ontdek ook onze andere verhalen